![](https://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-υποψήφιοι.jpg)
Η πρώτη επίσημη και επαγγελματική δημοσκόπηση που αφορά το Δήμο Σαρωνικού, δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα “Παραπολιτικά”, στο φύλλο του Σαββάτου 16/2/2019. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από την εταιρεία Innovation Metrisis Poll.
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ: INNOVATION METRISIS POLL αρ. μητρώου ΕΣΡ 66.
ΕΝΤΟΛΕΑΣ: ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ.
ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ: 4 – 7/2/2019.
ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ: Δήμος Σαρωνικού.
ΤΥΠΟΣ ΕΡΕΥΝΑΣ: Τηλεφωνική, βάσει ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου (C.A.T.)
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ: +/- 3%.
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ: Κωνσταντίνος Κοσκινάς, Καθηγητής Τμήμα Ψυχολογίας Πάντειον Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών. Η Innovation Metrisis Poll είναι μέλος της ESOMAR και τηρεί τις διεθνείς κώδικες δεοντολογίας για τη διεξαγωγή και δημοσιοποίηση ερευνών κοινής γνώμης.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ
Στη δημοτικότητα μεταξύ των πιθανών υποψηφίων, ο κ. Γιώργος Σωφρόνης καταλαμβάνει την πρώτη θέση με θετικές γνώμες να φτάνουν στο 56,0% και τις αρνητικές στο 35,3%. Θετικό πρόσημο καταγράφει και ο κ. Φιλίππου με τις θετικές γνώμες να βρίσκονται στο 43,9%. Οι άλλοι δύο υποψήφιοι, οι κ. Χρήστος Τσιγαρίδας και Νίκος Βολάκος καταγράφουν επίσης θετικό πρόσημο.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-Εκτ΄λιμηση-γνώμης-υποψηφίων-1.jpg)
Σύμφωνα με την έρευνα, οι πολίτες αξιολογούν θετικά το έργο του Δημάρχου κ. Γιώργου Σωφρόνη, καθώς πολύ και αρκετά ικανοποιημένο δηλώνει το 50,7%, ενώ λίγο και καθόλου ικανοποιημένο δηλώνει το 40,0%.
Στο ερώτημα εάν πιστεύουν οι πολίτες ότι ο κ. Σωφρόνης πρέπει να επανεκλεγεί, απαντούν μάλλον ΝΑΙ το 25,7% και σίγουρα ΝΑΙ το 19,6%, το 29,3& απαντάει μάλλον ΑΛΛΟΣ και το 14,3% σίγουρα ΑΛΛΟΣ, το 21,1& δεν γνωρίζει ή δεν απάντησε.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-εκτίμηση-Σωφρόνη-5.jpg)
Στην ερώτηση πόσο πιθανό είναι να επιλέξουν κάθε υποψήφιο οι ερωτώμενοι, το 29,1% δηλώνει σίγουρα ότι θα επέλεγε τον Γιώργο Σωφρόνη και το 21,4% μάλλον θα τον επέλεγε, ενώ το 14,6% σίγουρα θα
επέλεγε τον κ. Φιλίππου και το 25,3% μάλλον θα τον επέλεγε. Τον κ. Τσιγαρίδα θα επέλεγε σίγουρα το 3,7% και μάλλον το 11,6%, ενώ το 4,1% θα επέλεγε τον κ. Βολάκο και μάλλον θα τον επέλεγε το 8,7%
Παράλληλα το 45,3% των ερωτώμενων βλέπει θετικά την προοπτική επανεκλογής του κ. Σωφρόνη, έναντι 33,6% ενός άλλου δημάρχου και 21,1% που δεν εκφράζει άποψη.
ΠΡΟΘΕΣΗ ΨΗΦΟΥ
Στο ερώτημα της πρόθεσης ψήφου ο κ. Σωφρόνης συγκεντρώνει το 34,5%, έναντι 25,3% του κ. Φιλίππου, ενώ το κ. Τσιγαρίδα θα ψήφιζε το 5,5% και τον κ. Βολάκο το 4,7%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος ανέρχεται στο 30%. Το 23,6% των πολιτών εμφανίζονται αναποφάσιστοι από τους οποίους το 9,25 δηλώνουν ότι θα απέχουν ή θα ρίξουν άκυρο.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-Πρόθεση-ψήφου-1-1024x444.jpg)
Στον 2ο γύρο όπου ο κ. Σωφρόνης θα αντιμετωπίσει τον κ. Φιλίππου, ο πρώτος βρίσκεται δημοσκοπηκά στο 41,2% και ο δεύτερος στο 32,3%.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-2Ος-ΓΎΡΟς.jpg)
ΑΝΑΓΩΓΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΓΚΥΡΩΝ
Σύμφωνα με δικό μας υπολογισμό, η εκτίμηση ψήφου για τον πρώτο γύρο, με αναγωγή επί των εγκύρων ψηφοδελτίων, ο κ. Σωφρόνης συγκεντρώνει το 49,3%, ο κ. Φιλίππου 36,14%, ο κ. Τσιγαρίδας 7,9% και ο κ. Βολάκος 6,71%. Αυτό σημαίνει ότι ο κ. Σωφρόνης μπορεί να βρεθεί στο όριο επανεκλογής από τον πρώτο γύρο, εκλέγοντας 13 δημοτικούς συμβούλους, ο κ. Φιλίππου εκλέγοντας 10 συμβούλους, ο κ. Τσιγαρίδας 2 συμβούλους και ο κ. Βολάκος 2 συμβούλους.
Απ΄ όσους δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν οι 3 στους 4 (57,6%) είναι πολύ και αρκετά βέβαιοι για την επιλογή τους.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-σιγουριά-για-την-επιλογή.jpg)
ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΝΙΚΗΣ
Αντίστοιχα είναι και τα ποσοστά στην παράσταση νίκης όπου ο κ. Σωφρόνης θεωρείται πιθανότερος νικητής από το 33,8% και ο κ. Φιλίππου από το 26,4%.
![](http://www.attikos.gr/attikos/wp-content/uploads/2019/02/Δημοσκόπηση-Σαρωνικός-Εκτήμιση-νίκης.jpg)
Να σημειώσουμε ότι οι ψήφοι που πιθανόν να συγκεντρώσει η υποψήφια Δήμαρχος κα. Νάντια Γαλανοπούλου, που υποστηρίζεται από το ΚΚΕ , δεν καταγράφονται σ΄ αυτή τη δημοσκόπηση είτε γιατί είναι πολύ μικρό ποσοστό είτε γιατί δεν ρωτήθηκαν.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΧΟΛΙΟΥ
Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.